Wycieczki rowerowe 2005

Pętla wokół Wrocławia - 2 lipca 2005

Około roku temu był taki wątek na wrocławskim forum "Na rowerze" na portalu GW. Określiłem tam taka trasę wg mapy i odcinkami ją sprawdzałe. Dziś przyszedł czas na finał - przejechanie pętli.
Wyruszyliśmy ze Śledzikiem z miejsca mniej więcej równo oddalonego od naszych domów - skrzyżowania Żmigrodzkiej z Kamieńskiego. Oto przejechana trasa: Krzyżanowice-Pasikurowice (tu w prawo)-Bukowina (za wioską ok. 1 km na skrzyżowaniu w prawo)-Olszyca (również po 1 km skrzyżowanie, ale w lewo)- Domaszczyn-Szczodre (w centrum w prawo)-Długołęka (prosto przez skrzyżowanie z drogą nr 8, dalej trzymamy się drogi głównej, z pierwszeństwem przejazdu)- Kamień-Piecowice-Kiełczów (w centrum skrzyżownie, w lewo, na następnym również w lewo)-Kiełczówek-Dobrzykowice Wr. (na skrzyżowaniu w lewo)-Nadolice Mł.-Nadolice Wlk. (za wioską na skrzyżowaniu w prawo, przez przejazd kolejowy, następne skrzyżowanie w prawo)-Wojnowice-Czernica (w prawo)- Ratowice-wygodnie pokonujemy Odrę przez mostek nad jazem i śluzą, za nimi w lewo wzdłuż kanału żeglownego drogą gruntową, po ok. 200 m odbijamy w prawo i polną drogą, miejscami bardzo zarośniętą trawą (częściowo przez pole kukurydzy), dalej już znacznie lepszą, dojeżdżamy do Siedlec, tu w prawo- Zakrzów (w prawo)-Marcinkowice (od tego miejsca jedziemy drogą w kierunku Domasława, co jakiś czas spotykamy drogowskazy)-Lizawice-Sobocisko- Jarosławice-Okrzesyce-Mnichwice-Żórawina-Księginice-Domasław (tu w prawo, ok. 200 m drogą nr 8 i w lewo)-Tyniec Mł. (w lewo, ok. 100 m drogą nr 35 i w prawo, po 50 m w lewo, w drogę gruntową)-Biskupice Podgórne-Bliż-Baranowice (w lewo, drogą nr 347 Wrocłąw-Kąty Wr.)-Sadków (w prawo)-Małkowice-Skałka (w centrum wioski w prawo)-Samotwór (za pałacem, byłym PGR, w lewo w drogę gruntową)-Gałów (przejeżdżamy przez wioskę, paskudna kostka)-Zakrzyce (za wioską, na skrzyżowaniu w prawo)-Lutynia (w centrum, koło kościoła, w lewo, na końcu wioski wjeżdżamy prosto w drogę gruntową i jedziemy ok. 1 km między sadami, skręcamy w pierwszą możliwą drogę w prawo i kierujemy się na widoczny na wzniesieniu obelisk upamiętaniający bitwę pod Lutynią-Błonie-Miękinia (do końca wioski, nie skęcamy na Mrozów, Wojnowice)-skrzyżowanie przed Klęką, tu w prawo-Białków (za nim prosto)-Księginice (za wioską prosto)-Warzyna- wjeżdżamy na wał i w lewo, po kilkuset metrach dojeżdżamy do śluzy i elektrowni Wały Śląskie-po dotarciu do asfaltu w prawo-Wały-Stary Dwór (w prawo)-Uraz-na skrzyżowaniu w prawo-Raków-Kotowice-Zajączków (albo Paniowice)- Szewce-Wrocław.
Uwagi do trasy:
1. w Czernicy można skręcić w lewo i pokonać Odrę przez most kolejowy, potem wzdłuż torów do stacji kol.Kotowice i drogą przez las i pola do Kotowic, stąd do Zakrzowa i dalej opisaną trasą lub na Groblice, Sulimów do Okrzeszyna i wg opisu wyżej. Wybraliśmy opisany wariant ze względów poznawczych, również przeprawa przez Odrę jest znacznie wygodniejsza w Ratowicach.
2. odcinek z Lutyni do Błonia opisałem ze względów poznawczych-historycznych (o czym poniżej), łatwo tam zabłądzić i droga jest niewygodna, znacznie łatwiej pojechać w Lutyni w prawo i zaraz w lewo (obok szkoły) do Wróblowic, tu w lewo w drogę nr 94 do Błonia.
3. między Urazem a Wrocławiem można wybrać kilka wariantów, np. w Kotowicach w prawo przez Paniowice do Szewc lub próbować ominąć spory odcinek ruchliwej drogi Oborniki-Wrocław jadąc za Kotowicami żółtym szlakiem pieszym. Próbowaliśmy to zrobić lecz po kilkuset metrach zgubiliśmy szlak w szczerym polu.
4. Można zamknąc pętlę poza Wrocławiem (my zamknęliśmy ją w domu lub na trasie do niego). Należałoby jeszcze pokonać odcinek do Pasikurowic. Jest taka możliwość: w Szewcach nie jedziemy do Wrocławia lecz na skrzyżowaniu prosto, do Kryniczna. Tu, po przekroczeniu drogi nr 5, wjeżdżamy w drogę polną i po ok. 2 km jesteśmy na drodze do Pasikurowic, obok ośrodka jeździeckiego WKS Śląsk.
Ciekawe miejsca - gdzie warto, z różnych względów, się zatrzymać:
1. Dobrzykowice Wr. - tu kręcono komedie o Kargulu i Pawlaku, do obejrzenia tablica pamiątkowa i zagrody obu bohaterów
2. Nadolice Wlk. - cmentarz żołnierzy niemieckich poległych podczas II wojny światowej na Dolnym Śląsku
3. Jaz i śluza w Ratowicach.
4. Biskupice Podgórne - pięknie odrestaurowany pałac po dziesiątkch lat użytkowania przez PGR
5. Lutynia i pola między nią a Błoniami - miejsce wielkiej bitwy 5 grudnia 1757 r. między wojskami austriackimi a pruskimi, jednej z decydujących w wojnie o Śląsk. W pobliżu Błonia pozostałość po pomniku Fryderyka Wielkiego, zwyciężcy w tej bitwie.
6. Śluza, jaz i elektrownia wodna w Wałach Śląskich.
7. Po drodze spotkamy wiele innych miejsc, w którcy warto się zatrzymać choćby na popas.
Reasumując:
1. Wyznaczona trasa przebiega w znakomitej większości drogami asfaltowymi o niedużym natężeniu ruchu samochodowego.
2. Kilka km trasy to drogi polne/leśne możliwe do przebycia nawet po obfitych opadach.
3. Zaletą trasy okólnej jest fakt, że można do niej dotrzeć z każdego miejsca Wrocławia po przebyciu kilku/kilkunastu km oraz zakończyć również w dowolnym punkcie mając do domu niezbyt daleko (oczywiście, wcześniej należy wyjazd zaplanować mierząc siły na zamiary).
4. Jest propozycją dla "niedzielnych" rowerzystów, jak i dla tych o ambicjach sportowych.


Na koniec liczby:
1. przebyliśmy ok. 167 km
2. pedałowaliśmy ok. 8 godz
3. wyjazd 10.40, powrót 21.
4. średnia prędkość 20,4 km/h.